Diel 3: Dobre merajte

Diel 3: Dobre merajte
*U videa je možné nastaviť slovenské titulky. Kliknite na ozubené koliesko vpravo dole, kliknite na titulky a vyberte jazyk.

Hoci sa to zdá ako banalita, začnite doma s metrom v ruke. Ak len meníte matrac v súčasnej posteli, je to jednoduché – zmeriate ho a vymeníte za nový, rovnako veľký. V prípade novej postele merajte vždy jej vnútorný priestor.

Pozor však na výšku. Predtým sa matrace vyrábali vo výške okolo 15 cm, teraz komfortný matrac začína na 20–25 cm. Najmä vyššie osoby a seniori ocenia ľahšie vstávanie. Nie každá posteľ je však vhodná na umiestnenie vysokých matracov. Limitujúce môže byť nízke čelo, ďalej posteľ, ktorá je sama o sebe vysoká, alebo napríklad šikmý strop nad posteľou. Vysoký matrac taktiež spravidla nebýva vhodný pre polohovacie rošty. Ak volíte vysoký matrac aj vysoké rošty, myslite na to, že matrac by mal byť aspoň niekoľko centimetrov zapustený vo vnútrajšku postele. Zabránite jeho vyskakovaniu von.

Pri kupovaní novej postele budete limitovaní len veľkosťou miestnosti. Ak je to možné, voľte veľkosť postele aspoň 90×200 cm, respektíve 180×200 cm pre dvoch. Trend teraz smeruje k šírke 100 cm pre jedného kvôli optimálnemu pohodliu. Doprajte si ho, ak môžete.

Osoby vyššie než 180 cm by mali zvážiť investíciu do predĺženej veľkosti. Posteľ by mala byť aspoň o 30 cm dlhšia než výška postavy.

Podobné články