Diel 6: Materiály a druhy matracov

Diel 6: Materiály a druhy matracov
*U videa je možné nastaviť slovenské titulky. Kliknite na ozubené koliesko vpravo dole, kliknite na titulky a vyberte jazyk.

Matrace v ponuke I-LIVING môžeme rozdeliť na pružinové a penové.

Pružinové matrace vládli trhu v 90. rokoch a odvtedy prešli prevratným vývojom. Skoršie veľké nepohodlné pružiny boli nahradené väčším množstvom malých pružiniek, schovaných v látkových puzdrách. Vďaka tomu poskytujú skvelú oporu telu. Pružinové matrace voľte v prípade, že vyhľadávate ono hojdavé poležanie, ktoré žiadna pena nenahradí. Nemôžete ich však umiestniť na polohovací rošt. Nevýhodou je taktiež ich vysoká hmotnosť.

Druhou možnosťou sú tzv. penové matrace. Tie môžeme rozdeliť na nasledovné typy:

  • Jednoduché penové matrace: Tvoria ich bloky peny v poťahu. Ide väčšinou o cenovo najefektívnejšie riešenie pre deti, študentov alebo na chaty.
  • Sendvičové alebo vrstvené matrace: Každá vrstva peny v sebe nesie určité vlastnosti a ich kombináciou docielite požadovanú tuhosť a oporu tela.
  • Pamäťová pena, niekedy taktiež nazývaná ako viscoelastická, lenivá alebo kozmická, reaguje na tlak a teplotu tela. Vytvára akýsi odtlačok, ktorý sa len pomaly vracia späť. Poskytuje tak telu skvelú oporu a nebude nikde tlačiť. Pamäťové matrace bývajú väčšinou mäkšie a niekomu môže vadiť efekt prepadania, zvlášť v prípade modelov s veľmi vysokou vrstvou pamäťovej peny.
  • Matrace s latexom: Latex, čiastočne prírodný materiál, je pevný a pružný. Na matraci sa budete príjemne pohojdávať a nebudete doň príliš zapadať. Vďaka svojej pružnosti je vhodný na polohovacie rošty.
  • Matrace s hybridnými penami: Každý rok sa na trhu objavujú nové a nové syntetické peny, ktoré nahradzujú tie súčasné. Hovorí sa im hybridné. Vynikajú skvelou pružnosťou, vzdušnosťou a dokonalou podporou tela.

Podobné články