13 rad ako sa starať o sviečku

13 rad ako sa starať o sviečku

Nie je nič zvláštne starať sa o vaše sviečky. K tomu, aby vaše sviečky vyzerali krásne, stačí len trochu zdravého rozumu. Napriek tomu sme pre vás pripravili niekoľko jednoduchých pravidiel, ako na to.

1. Keď prvýkrát zapálite sviečku, nechajte vosk rozpustiť po celom povrchu, až k okrajom nádoby. Tým zabránite vytváranie nevzhľadného „tunela“ a predĺžite sviečke životnosť. Majte trpezlivosť, správne rozpustenie môže trvať 2 – 4 hodiny.
2. Rozpustený vosk udržujte v čistote, bez ohorených zápaliek a nečistôt.
3. Na odstránenie prachu a odtlačkov zo sviečky použite nylon alebo mäkkú handričku. Jemným tretím opatrne odstráňte nečistoty. Handričku majte suchú alebo jemne navlhčenú vodou.
4. Nezapaľujte sviečky v akomkoľvek inom sklenenom predmete, ktorý pre to nie je špeciálne určený. Sklenené sviečky sú vyrábané špeciálne tak, aby odolali teplotným zmenám, ku ktorým pri pálení sviečok dochádza – čo obyčajné sklo nedokáže.
5. Udržujte knôt čistý a s dĺžkou 5 mm. Tým podporíte rovnomerné spaľovanie a stabilný plameň.
6. Pokiaľ sviečka pri horení utvára na nádobe sadze, uhaste ju, sviečka najskôr nehorí správne. Počkajte, kým sa nádoba neochladí, a očistite ju vlhkou handričkou. Orežte knôt a sviečku môžete znovu zapáliť.
7. Rozhodne do sviečky nefúkajte, pokiaľ nechcete, aby sa z nej potom dymilo. Knôt môžete uhasiť v roztavenom vosku a potom ho zase narovnať. Alebo môžete sviečku uhasiť tým, že nádobu jednoducho zavrite.
8. Sviečku uhaste, pokiaľ sa z nej dymí, bliká alebo je plameň príliš vysoko. Znamená to, že sviečka sa spaľuje nesprávne a plameň nie je pod kontrolou. Správne by mal byť plamienok v tvare slzy a vo vzpriamenej polohe. Nechajte sviečku vychladnúť, zrežte knôt a skontrolujte, či nie je sviečka v prievane a potom môžete sviečku znovu zapáliť.
9. Sviečky vždy skladujte na chladnom, tmavom a suchom mieste. Sviečky by mali stáť vždy rovne, aby nedošlo k deformácii.
10. Pokiaľ je sviečka príliš aromatická, majte pri horení otvorené okná/dvere, vôňa sa príjemne rozptýli. Ak si, naopak, vôňu chcete viac vychutnať, zapáľte sviečku v uzatvorenej miestnosti. Miestnosť bude prevoňaná cca po 30 minútach.
11. Na odstránenie vosku najprv dajte sviečku cca na hodinu do mrazničky – čím sa vosk zmenší a ľahko ho vyberiete. Nikdy na odstraňovanie vosku nepoužívajte ostré predmety, mohlo by dôjsť k poškriabaniu alebo oslabeniu skla. Pri ďalšom použití by sa nádoba mohla rozbiť.
12. Nezapaľujte sviečky tam, kde budú vystavené priamemu slnečnému žiareniu, alebo v presvetlenom interiéri (napr. pod reflektormi). Sviečka horí rýchlejšie a výslednému efektu tým nijako neprospejete. Sviečku nechajte prevoňať pekne pomaly a v pokoji.
13. Vždy si pozorne prečítajte návod a postupujte podľa pokynov výrobcu.

Už viem, ako sa starať o sviečku, a chcem vyberať a nakupovať?TU

Podobné články