Rozdiely medzi materiálmi posteľnej bielizne

Rozdiely medzi materiálmi posteľnej bielizne

Chystáte sa na nákup novej posteľnej bielizne, ale mätú vás cudzie názvy a úpravy látok, o ktorých ste nepočuli? Tkaniny sa rozlišujú nielen materiálom ako bavlna, vlna alebo syntetika, ale tiež úpravou použitého materiálu. Obzvlášť pri výbere posteľnej bielizne sa stretnete s niekoľkými označeniami pre rôzne vlastnosti tkanín. To, ako sa cítite pri kontakte látky s vašou pokožkou je jeden z najdôležitejších faktorov pri výbere posteľnej bielizne.

100 % bavlna | Renforcé | Mako-satén | Perkál | Flanel | Mikroplyš

Posteľná bielizeň vyrobená zo 100 % bavlny bez akejkoľvek úpravy je u výrobcov posteľnej bielizne najobľúbenejšia. Majú k tomu veľmi dobrý dôvod, nielenže ide o cenovo dostupné výrobky, ale má tiež príjemné vlastnosti. Bavlna je priedušná, mäkká a dobre odvádza pot. Posteľná bielizeň z bavlny bez úpravy je na dotyk o niečo tvrdšia a má väčší sklon k maznaniu – bude ju teda potrebné prežehliť. Po čase sa môžu robiť na povrchu hrčky a farba vybledne. Takú posteľnú bielizeň je možné používať celoročne, ale obzvlášť ju oceníte v letných mesiacoch.

Bavlna hladká klasik – Renforcé

Štandardná úprava bavlny nazývaná macerácia zaistí odstránenie nadbytočných vrstiev, na konci procesu zostanú len pevné a jemné vlákna. Preto je posteľná bielizeň v renforcé úprave jemnejšia než posteľná bielizeň bavlnená. Zachová si tiež pozitívne vlastnosti bavlny, a tým je odolnosť proti oderu a absorpcii vlhkosti. Trvalý materiál a povrchová štruktúra vytvára ideálne podmienky pre tlač tkaniny. Tlač na renforcé úprave nevytvorí takú tvrdú, nepriedušnú vrstvu ako na čistej bavlne. Stále to bude stredne mäkká látka príjemná na dotyk. A práve preto je tlač na úprave renforcé o niečo kvalitnejšia a často sa pohybuje vo vyššej cenovej hladine než iné celotlače.

Zahoďte všetky predstavy o kĺzavom, lesklom materiáli, ktorý sa vám vybaví pri slove satén. Posteľná bielizeň z bavlneného saténu nemá v skutočnosti nič spoločné so saténom, ako ho poznáme. Termín satén označuje špeciálny tkací proces. Saténová posteľná bielizeň tak môže byť vyrobená z rôznych materiálov, ako je syntetika, hodváb alebo viskóza.

Bavlnený satén je hodvábne mäkká tkanina s jemným leskom. Látka z česanej vlny má veľmi kvalitné spracovanie a skvelo reaguje na farbenie vlákien. Táto verzia úpravy bavlny je o niečo mäkšia, než je úprava perkálová, a tiež viac odoláva krčeniu. Posteľná bielizeň v úprave bavlneného saténu je teda veľmi jednoduchá na údržbu, pokiaľ si ju pekne vyvesíte pri sušení, nie je potrebné ju žehliť. Posteľná bielizeň je vďaka svojim vlastnostiam vhodná na celoročné použitie.

Slovom percale sa označuje špecifický typ väzby použitý pri výrobe posteľnej bielizne, nejde teda o označenie materiálu. Tento typ väzby je husto tkaný, s hladkou povrchovou úpravou. Od ostatných tkaninových väzieb sa odlišuje sériou vertikálnych a vodorovných vlákien, ktoré idú po sebe. Práve kvôli tomuto špecifickému tkaniu vlákien sa pohybujú výrobky v úprave perkálu cenovo o niečo vyššie. S posteľnou bielizňou v perkálovej úprave ste sa pravdepodobne stretli v hoteloch, ktoré ho využívajú obzvlášť pre jeho odolnosť pri častom používaní. Nevýhodou tejto posteľnej bielizne je, že bude potrebovať od vás starostlivosť v podobe žehlenia. Výsledok však bude stáť za to. Očakávajte, že sa perkálová posteľná bielizeň po prvom praní ľahko zrazí, zhruba o 2 %. Pre celkové zlepšenie kvality a nekrčivosť môžu výrobcovia perkálovej posteľnej bielizne pridávať do látky percento polyesteru alebo hodvábu. Oproti bavlnenému saténu nemá posteľná bielizeň hodvábny lesk, povrch je matný. Tento typ väzby je ideálny pre teplejšie noci. Nebude sa na vás lepiť a nechá vám príjemný priestor na spánok. Perkál patrí medzi luxusné textílie, ocenia ho aj náročnejší zákazníci.

Tkanina upravená česaním po jednej alebo oboch stranách tak, aby vytvárala „chlpatý povrch“, je obľúbená v chladných zimných mesiacoch. Posteľná bielizeň je veľmi príjemná na dotyk a radi sa k nej pritúlite, keď vám bude v noci zima. Flanel je celkom ľahký, hrejivý a nevyžaduje špeciálnu starostlivosť – teda žehliť ju nemusíte.

Umelé textilné vlákno, ktoré odpudzuje vlhkosť a chlad. Mikrovlákno vďaka svojej štruktúre zabraňuje prestupovaniu chladu, čo sa hodí predovšetkým v chladnejších dňoch. A vďaka veľkému množstvu pórov mikrovlákno skvele odvádza vlhkosť. Mikrovlákno je svojou jemnosťou veľmi príjemné na dotyk, všetkými vlastnosťami je to ideálny materiál na výrobu posteľnej bielizne. Mikrovlákno je odolné proti vytváraniu hrčiek, praním a údržbou nestráca farby tak rýchlo ako napríklad posteľná bielizeň bavlnená. A oproti bavlne má ešte jednu nespornú výhodu – nežehlí sa.

Polyester je z umelých vlákien, ide o najlacnejšiu verziu posteľnej bielizne. Pokiaľ je bielizeň vyrobená len čisto z polyesteru, ide o tuhú tkaninu, ktorá trochu škriabe. Hlavne preto sa polyester pridáva ako prímes k bavlne. Veľmi jemne tkaný polyester nájdete pod názvom mikrovlákno.

PRAJEME ŠŤASTNÚ RUKU PRI VÝBERE!

Pri starostlivosti o posteľnú bielizeň dodržujte pokyny výrobcu – sú uvedené na lístočku vo vonkajšej časti textilu. Určite nepoužívajte bieliaci prostriedok, ktorý môže vlákna oslabiť a obmedziť ich životnosť. Snažte sa pri praní oddeliť posteľnú bielizeň od ostatného oblečenia, obzvlášť ak máte doma drahší kúsok. Posteľná bielizeň by nemala byť v práčke spolu s háčikmi, prackami atď. Pre viac informácií o tom, ako sa starať o svoju posteľnú bielizeň nájdeteTU.

 

Podobné články