Ako sa starať o textílie

Ako sa starať o textílie

Konečne máte v ruke vašu vysnenú posteľnú bielizeň a chcete si ju okamžite obliecť? Prosím, vydržte to ešte chvíľku. Najprv si ju riadne prezrite, skontrolujte, či zodpovedá vašim predstavám a či ste zvolili správny rozmer. Pamätajte na to, že vypraním tovar tzv. hygienicky znehodnotíte a nebude ho možné vrátiť! Pokiaľ je všetko v poriadku, odporúčame posteľnú bielizeň vyprať. Odstránite tým zvyšky chemických procesov použitých pri výrobe a uchránite sa tým pred prípadnou nežiaducou reakciou pokožky. Takisto sa vám bude lepšie zaspávať vo „vašej“ vôni.

Ale pozor: predídete poškodeniu výrobku tým, že budete dodržiavať informácie uvedené na etikete pri produkte. Údaje ukazujú maximálne možné využitie, ktoré používateľ môže vynaložiť bez toho, aby výrobok poškodil.

Pranie

Číslica vo vaničke určuje maximálnu teplotu v stupňoch Celzia, ktorá nesmie byť prekročená. Ruka v symbole znamená pranie v ruke alebo možnosť využitia špeciálneho programu na ručné pranie v práčke.  

Bielenie 

Prázdny trojuholník označuje textílie, ktoré sú vhodné na bielenie. Pokiaľ je trojuholník preškrtnutý, bielenie je zakázané. Ešte môžete naraziť na trojuholník s dvomi skosenými linkami, ktoré označujú textílie, pre ktoré sú dovolené len oxidačné/nechlórované bieliace prostriedky.  

Sušenie 

Kruh vnútri štvorca označuje domáce sušenie v bubnovej sušičke. Textília teda nie je určená na sušenie v práčovniach alebo čistiarňach. Bodky v kruhu udávajú nastavenie teploty počas sušenia. Dve bodky označujú max. teplotu 80 °C a jedna bodka označuje 60 °C. Pokiaľ sú vnútri štvorca linky, znamená to sušenie na vzduchu. Jedna zvislá linka znamená, že je potrebné produkt sušiť zavesený, dve bodky – sušiť odkvapkaním. Jedna vodorovná znamená sušiť v rovine a dve linky sušiť odkvapkaním v rovine. Pokiaľ je vo štvorčeku skosená linka cez roh, vyžaduje výrobok sušenie v tieni. 

Žehlenie a mangľovanie

Pokiaľ máte bielizeň už vypranú a usušenú, dávajte tiež pozor, či ju môžete žehliť alebo lisovať. Bodky vnútri symbolu udávajú maximálne teploty, ktoré môžete na textíliu použiť. Tri bodky 200 °C, dve bodky 150 °C, jedna bodka 110 °C (pozor, žehlenie parou môže pôsobiť nevratné poškodenie). 

Profesionálne ošetrovanie

Kruh označuje možnosť profesionálneho chemického čistenia alebo profesionálneho čistenia za mokra. Písmeno vnútri kruhu špecifikuje roztoky, ktoré môžu byť použité. P – znamená chemické čistenie tetrachlóreténom a všetkými rozpúšťadlami uvedenými pod symbolom F. F – chemické čistenie v uhľovodíkoch (destilačné rozmedzie medzi 150 °C a 210 °C, bod vzplanutia medzi 38 °C a 70 °C). W – Profesionálne čistenie za mokra. 

Na základných piktogramoch môžete objaviť ešte doplnkové značky, pre podrobnejší návod na údržbu. Čiarka pod piktogramom vás upozorňuje na miernejšie ošetrenie, čo môžete ovplyvniť napr. skrátením času prania, menšou náplňou v práčke, zväčšením objemu kúpeľa. Dvojitá čiarka znamená veľmi mierne postupy pri praní alebo čistení. Podľa počtu bodiek spoznáte mieru namáhania a nastavenie teplôt pri žehlení a sušení v bubnovej sušičke. Diagonálny kríž (preškrtnutie) na akomkoľvek zo základných piktogramov jasne zakazuje použitie tejto operácie. 

NÁŠ TIP!

Posteľnú bielizeň určite vždy perte naruby, aby ste ochránili potlač. Pri praní veľa robí aj samotný prášok, prípadne farebnosť várky bielizne pri predchádzajúcom praní. Na pranie posteľnej bielizne odporúčame skôr pracie gély, ktoré lepšie chránia farby a sú vhodnejšie na jemnejšie tkaniny (napr. bavlnený satén). Pokiaľ sa chystáte posteľnú bielizeň sušiť v sušičke, nepoužívajte už aviváž. Sušička ju zjemní dostatočne.

 

photo of pictogram by freepik.cz

Podobné články