Ako správne nalepiť fototapetu

Ako správne nalepiť fototapetu
Najprv sa uistite, aký materiál tapety ste si zakúpili. Na I-LIVING nájdete dva druhy: papierové a vliesové, spôsob lepenia sa u nich odlišuje. 
 
A.

Príprava povrchu = zásadný krok!

U väčšiny nesprávne zavesených nástenných dekorácií je nedokonalosť spôsobená zle pripravenou podkladovou plochou. Práve preto si dajte pozor, aby bol povrch čistý, suchý, bez chýb, pevný, rovnomerný, plochý a s normálnou absorpciou/savosťou. Pokiaľ boli na stene tapety, je potrebné ich odstrániť. Pôvodné, staré tapety môžu na podklade spôsobiť rýchlejšie schnutie tapety než podkladu /rovnaký problém vzniká aj pri vykurovaní miestnosti počas tapetovania./ Vznikajú tak medzery medzi tapetami a nová tapeta na stene nedrží. Nikdy netapetujeme v blízkosti pusteného radiátora!

Podkladová plocha pod tapetou musí byť pevná a savá. Podklad je buď schopný absorbovať vlhkosť /je savý – betón, drevo, tehla, prírodný kameň, sadrokartón,.../ alebo hutný, a teda nesavý /umakart, kov, plast, linoleum, PVC,.../. Tradičné tapetovanie sa vykonáva zásadne na savé povrchy. U nesavých povrchov musíme zvýšiť ich savosť, preto sa na ne dáva omietka, stierka alebo je z nich naopak odstránená farba. Ak nie je možné zvýšiť savosť povrchu, musíme zvoliť tapetu, ktorá umožňuje odparovanie vlhkosti v lepidle cez svoju štruktúru. Okrem pevnosti a savosti je tiež dôležité, aký hladký je podklad, respektíve rovnosť bez prasklín. Podklad by tiež nemal obsahovať chemické látky, ktoré obmedzujú priľnavosť tapiet.

Pevnosť tradičnej omietky, ktorá je pod tapetami, poznáme jednoducho, keď po nej prejdeme dlaňou. Ak sa na ruku lepia zrniečka prachu a farby, podklad nie je pevný. Použiť tiež môžete lepiacu pásku, čo je ešte vhodnejší spôsob. Pevnosť podkladu zvýšime jeho dôkladnou penetráciou. Penetrácia je tiež vhodná pre zvýšenie či naopak zníženie nadmernej savosti podkladu. V zásade je vhodné použiť penetračný náter vždy.

Problém môže predstavovať aj nadmerná vlhkosť omietky. Zistíme ju vlhkomerom, použiť ale môžeme aj veľmi jednoduchú metódu: Na stenu prilepíme lepiacou páskou kus fólie (0,5 či 1m²).  Ak ju po 24 hodinách dáme dolu a pod fóliou je kondenzovaná vodná para, je potrebné steny vysušiť napríklad tepelným žiaričom, vykúrením miestnosti alebo špeciálnym sušičom. Ďalší problém predstavujú mastné škvrny od oleja či dechtu, nakoľko môžu spôsobiť škvrny na tapetách. Navyše je takýto podklad nepriľnavý pre lepidlo a tapetu. Mastné škvrny je preto potrebné odstrániť na to určeným chemickým prípravkom.

Nakoniec je potrebné odstrániť praskliny, klince, skoby či hmoždenky. Čo sa nedá odstrániť alebo nemá zmysel vyberať zo steny, pretmelíme, rovnako ako všetky praskliny v omietke. Akékoľvek zbytočné narušenie hladkej plochy tapetovanej steny predstavuje pri lepení tapiet problém. K tmeleniu je najvhodnejšie použiť pružný špárovací tmel alebo stierku na báze sádry. S tradičnou sádrou sa pracuje horšie, vlastnosti súčasných tmelov sú o triedu lepšie.

 

 
Potrebné vybavenie:
Hubka, handrička
Vedro
Lepidlo na tapety
Štetec na lepidlo
Štetec na tapety
Rezák
Odporúčané vybavenie:
Stôl pre nanášanie lepidla
Železné pravítko
Olovnica alebo vodováha
Tyč na miešanie
Valček
Zavinovací meter
 
B.
Príprava lepidla:
Do vedra nalejte studenú vodu a pridajte lepidlo v prášku. Pomer nájdete na obale lepidla. Pomer miešania sa líši od výrobcu k výrobcovi. Miešajte, pokým nie je zmes hladká a homogénna. Pre dosiahnutie optimálnej  konzistencie prilievajte lepidlo pozdĺž okraja nádoby. Zmes nechajte chvíľu stáť, potom znova zamiešajte.
 
C.
Lepenie papierových tapiet a fototapiet:
Štetcom rozotrite lepidlo na pruh tapety tak, že začnite uprostred a budete pokračovať k okrajom. Uistite sa, že lepidlo je rozotreté rovnomerne po celom povrchu vrátane okrajov. Preložte oba konce pruhu do stredu strany potreté lepidlom a nechajte premočiť.
Nechajte odležať cca. 5 minút tak, aby pruh nasiakol lepidlom a vrátil sa na svoju pôvodnú veľkosť.
 
Dalšie kroky podľa konkrétneho modelu ( formát na dvere, deco formát, veľký formát, obrí formát, koláž, rolky)
 
DVERNÉ, DECO a GIANT FORMÁT (90x210 cm, 158x232 cm, 315 x 232 cm – 2, 3 nebo 4 dielny)
 
D.
Vešanie pruhov tapety:
Odporúčame začať s najspodnejším pruhom.
  1. Priložte prvý pruh k spodnej časti dverí alebo steny.
  2. Štetcom na tapety zbavte tapety bublín tak, že ich budete vyhladzovať smerom od hora dole a od stredu k okrajom.
  3. GIANT: Priložte druhý pruh vedľa prvého tak, aby sa ľahko prekrývali (približne o 5 mm). Umiestnite pruh a upravte ho priečnym ťahom do požadovanej pozície. NA DVERE, DECO: priložte druhý pruh nad prvý.
  4. Použite rovnakú techniku pre tretí pruh.
  5. Valčekom vyhlaďte spoje. 
E.
Rezanie.
Pokiaľ je to nutné, železným pravítkom a rezákom orežte vrchnú a spodnú časť tapety.
Vlhkou handričkou opatrne odstráňte prebytočné lepidlo.
 
OBRÍ FORMÁT (XXL, 360x253 cm, 8 dielne)
 
F.
Vymeranie steny.
S lepením tapety začnite v rohu. S použitím olovnice vyznačte ceruzkou vertikálnu linku tak, aby jeho dĺžka zodpovedala šírke jedného pruhu tapety bez dvoch centimetrov (kvôli vyrovnaniu prípadných nepresností stien).
 
G.
Věšení pruhů tapety:
Odporúčame začať s najspodnejším pruhom vľavo.
 
H.
Rezanie.
  1. Pokiaľ je to nutné, železným pravítkom a rezákom orežte vrchnú a spodnú časť tapety.
  2. Vlhkou handričkou opatrne odstráňte prebytočné lepidlo. 
KOLÁŽ – 64 dielov
 
I.
  1. Rozmysliste si rozmiestnenie jednotlivých listov na stene a načrtnite si ceruzkou ich umiestnenie. Umiestnenie základných - hlavných dielov si vyznačte skutočne dôkladne.
  2. Jednotlivé diely lepte podľa rovnakého princúpu, ako u bodu B a C – príprava lepidla a lepenie pruhov. Následne ich aj rovnakým spôsobom vyhlaďte.
  3. Pokiaľ sa jednotlivé diely prekrývajú, usitite sa, že sú vrchné diely natreté lepidlom až ku okrajom a rohom.
Tipy: Pokiaľ Vám nejaké diely zostali, prečo ho nezasadiť do rámikov a nevytvoriť pekné obrázky? Kreativita sa medze nekladú!
 
ROLKY papierových fototapiet
 
Jednoducho lepte odhora nadol. Držte sa postupu pri nanášaní lepidla.
 
VLIESOVÉ (NON WOVEN) FOTOTAPETY:
  1. Rozmerajte stenu rovnakým spôsobom ako u papierových fototapiet s 8 dieľmi. 
  2. Naneste lepidlo priamo na stenu, ideálne valčekom. Keď nanesiete lepidlo priamo na rub tapety, nič sa nestane, len je to zbytočne pracné.
  3. Nalepte rovnakým spôsobom ako u papierových fototapiet. Rovnaký spôsob platí aj pri orezaní a vyhladzování. 

Hotovo? Gratulujeme ! Teraz budú tapety 12 až 24 hodín schnúť. Počas schnutia musí byť zaistené vetranie miestnosti (nie prievan) a mierne vykurovanie. Prekúrenie a presušenie miestnosti môže spôsobiť, že tapety s lepidlom uschnú skôr než stena a tapeta odpadne.

 
Papierové tapety sa ľahko dajú dole parným čističom alebo po premočení mokrou handričkou. Nevylučujeme však nutnost zoškriabať zvyšky lepidla a previesť miernu úpravu steny. Vliesové tapety sa dajú jednoducho odlepiť.
 

Záruka na tapety sa vzťahuje VÝHRADNE na chyby materiálu a nevzťahuje sa na poškodenie vinou neodborného postupu pri výlepe, nevhodného podkladu, nevyhovujúcich podmienok v interiéri a pod.

 

BEZPEČNOSTNÉ UPOZORNENIE:

Lepidlo obsahuje fungicídy a môže byť nebezpečné v prípade jeho prehltnutia. V prípade prehltnutia sa snažte vyvolať zvracanie a vyhľadajte lekársku pomoc, čo najskôr. Zabráňte tiež vniknutie lepidla do očí. V prípade vniknutia lepidla do očí ich okamžite vypláchnite vodou a vyhľadajte lekársku pomoc. Po použití si umyte ruky. Chráňte pred deťmi a zvieratami.

 

Najlepšie, keď si pozriete videá, ktoré nájdete pri konkrétnych produktoch.

Podobné články