Máte problém so zaspávaním?

Máte problém so zaspávaním?

Prevaľujete sa v noci zo strany na stranu a počítanie ovečiek nezaberá? Spánok je veľmi dôležitý na znovunabitie energie a na obnovenie našich telesných funkcií. Nepodceňujte silu spánku! Pritom stačí dodržiavať len niekoľko základných pravidiel. Optimálne by sme mali spať 8 hodín denne, čo obyčajne stačí na to, aby sme počas dňa neboli ospalí. Ale poznáte to. Ak nestíhame, nedostatok času dobiehame práve skracovaním spánku a cez deň potom chodíme ako mátohy.

Pravidelný spánkový režim

Dôležitý je pravidelný rozvrh, kedy budete chodiť spať a vstávať. Nastavte si budík na určitú rannú hodinu a vstávajte vtedy bez ohľadu na to, ako dlho ste v noci spali. Aj neskoré vstávanie počas víkendov môže váš spánkový cyklus narušiť. Niekto si rád po obede schrupne, ale buďte, čo sa týka týchto popoludňajších šlofíkov, dôslední. Buď si zdriemnite každé popoludnie, alebo vôbec. Pokiaľ zásadu porušíte, pravdepodobne sa nasledujúcu noc nevyspíte dobre. 

Alkohol a kofeín

Hovoríte si, že vám pohárik alkoholu alebo dve pomôžu so zaspávaním? Zle, tým si narušujete spánkový cyklus a dokonca môže spôsobiť, že nasledujúceho rána sa zobudíte príliš skoro. Takisto nepite niekoľko hodín pred spaním nápoje s obsahom kofeínu, ako je káva alebo kola. Kofeín často pôsobí ako stimul aj na jedincov, ktorí tvrdia, že na nich nepôsobí. Organizmus potrebuje v ktoromkoľvek čase 4 až 5 hodín na zníženie množstva kofeínu v krvi na polovicu. Pokiaľ potrebujete pred spaním niečo vypiť, skúste pohár teplého mlieka alebo bylinný čaj, podľa rady našich babičiek. 

Jedlo pred spaním

Nejedzte pred spaním ťažké jedlá, vaša tráviaca sústava ich musí niekoľko hodín spracovávať. Pokiaľ musíte niečo pred spaním jesť, zjedzte niečo ľahké. 

Cvičenie

Pravidelné cvičenie vám pomôže k lepšiemu spánku, necvičte však pred spaním príliš usilovne. 

Medikamenty

Voči práškom na spanie buďte zdržanliví. Všetky ich druhy majú tendenciu narušovať spánkový cyklus a ich dlhodobé užívanie vedie nevyhnutne k nespavosti. Pokiaľ nemôžete noc pred skúškou spať, neberte si hneď tabletku na spanie. Jedno zlé nevyspatie nemá vplyv na výkon v nasledujúcom dni, ale opica z tabletky naň vplyv mať môže. 

Relaxácia

Vyvarujte sa pred spaním stresujúcim myšlienkam a venujte sa upokojujúcim aktivitám, ktoré vám pomáhajú relaxovať. Skúste rovnaký postup opakovať každý večer pred spaním, dajte si napríklad teplý kúpeľ alebo niekoľko minút počúvajte pokojnú hudbu. Zistite si, aká teplota v miestnosti je vám príjemná, a udržujte ju celú noc. 

Elektronické prístroje

Schválne: kde sa vám spí najlepšie? V spálni, kde hrá televízie a do padnutie viečok ešte píšete do mobilu, alebo na dedinské chalupe u babičky, kde líšky dávajú dobrú noc? Okrem čerstvého vzduchu na kvalitu zaspávania a spánku majú vplyv aj moderné prístroje. Televízia do spálne nepatrí a mobily a tablety tiež nie. Žiarenie z prístrojov nám na pokoji nepridá, navyše naše oči musia sledovať veľké množstvo "zábleskov" a vzruchy neustále vysiela do mozgu. Ten potom nemá šancu sa sám efektívne upokojiť.

Nič nezaberá

Pokiaľ ležíte v posteli a nemôžete zaspať, nevstávajte. Zostaňte v posteli a skúste sa uvoľniť. Pokiaľ však všetko zlyhá a dostávate sa do napätia, na chvíľu vstaňte a robte niečo upokojujúce, čo znižuje úzkosť. Robenie drepov alebo vyčerpávajúce cvičenie nie je dobré. Sústreďte sa na pravidelný dych. Aj hlboký odpočinok sa počíta.

photo by freepik.cz

Podobné články